
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 19.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 6.985 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male Pin |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 12 MΩ |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 12.7 mm |
| Keyed | Yes |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 12.7 mm |
| Termination Post Length | 3.81 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
